fbpx

Kuidas alustada raamatu kirjutamist?

by Kirjutamine16 comments

Kuidas alustada raamatu kirjutamist?

Võib-olla oled ka üks nendest, kes on unistanud, et väljendada oma ideid ja unikaalsust läbi raamatu.

7 aastat tagasi, ei osanud ma sellest isegi unistada. Kuid tänaseks olen kirjutanud ja kirjastanud kaks raamatut ja veel kahel raamatult olen kaasautor. 2019 II kvartal on valmis saamas minu viies raamat, sedapuhku luulekogu.

Tõenäoliselt neid ridu lugema tulles oled sa vähemalt korra sellele mõelnud, et kirjutada raamat ja ehk ühel hetkel õnnestub sul ka oma trükisooja raamatut käes hoida ja öelda: “Minu raamat.”

Seda antud postitusega hakkame ka tegema või vähemalt alustame selle poole liikumist. Tõenäoliselt on sul rohkem küsimusi kui vastuseid, nii oli ka minul. Esimest korda kui mul tekkis arusaam, et ma tahan raamatut kirjutada oli mul küll tugev MIKS ehk põhjus, kuid puudus igasugune teadmine selle kohta, et MIDA selle jaoks on vaja teha ja KUIDAS teha. Õnneks olin pannud omale tähtaja, et ennem kolmekümnendat eluaastat olen välja andnud oma esimese raamatu. Jah, see läks täide!

 

Siit postitusest saad sa kaks asja

1. annan sulle ülevaate selle kohta, et mida on selle jaoks vaja teha, et alustada oma raamatu kirjutamisega
2. annan sulle näpunäiteid, kuidas teha punktis 1 vajalikke tegevusi.
 
Oled sa mõelnud, et mis asi raamat on? Jah, midagi mis saab lugeda, kuid päriselt? Etymonline.com ütleb, et raamat on kirja pandud dokument.
Oxfordi sõnaraamat ütleb, et raamat on kirjalik või trükitud töö, mis koosneb lehekülgedest, mis on liimitud või õmmeldud kokku ühest küljest ja on kaante vahel.
 
Küsisin ühe kliendi käest, et miks ta tahab välja anda raamatut ja ta ütles, et juba 8 aastaselt ta lõi klammerdajaga paar lehte kokku ja kirjutas jutu sinna sisse. Niisama lihtne võibki olla esimene raamat. Tehnilisele kirjeldusele see ju täiesti vastab. Kuid siin me lähme siiski sügavamale ja loodan, et teed ka oma esimesed sammud minuga koos. Kui kahtled, et kas ma ikka saan piisavalt sõnu, et kirjutada raamatut siis tee test. Võta nädal aega ja kõik teksti mida sa ükskõik kuhu sisestad, näiteks tekstisõnumid sotsiaalmeedias, postitused, e-mailid, raportid või aruanded. Ükskõik, mis vormis teksti sa kuhugi kirjutad siis võid avastada, et see ületab kenasti 100 000 sõna piiri. Mis tähendab, et kui sinu raamatus on näiteks 5 000 või 50 000 sõna, siis see tähendab, et ühe nädalaga sa toodad 2 kuni 20 raamatu jagu materjali. Tahtsin näidata sulle, et sa juba täna kirjutad piisava arvu sõnu, et saada valmis oma raamat. Nüüd on vaja raamatu puhul, et need sõnad oleksid rohkem organiseeritud. Kuid sellest juba järgnevalt.
    

Ülevaade sellest, et mida on vaja teha, et alustada oma raamatu kirjutamisega?

Õnneks ei ole neid tegevusi palju, et mida on vaja teha, et alustada.
1. Sul on vaja teada oma põhjust, et miks sa soovid kirjutada.
2. Sul on vaja raamatu kirjutamise plaani.
3. Sul on vaja kandvat ideed või probleemi, millest kirjutama hakata.
 

1. Kas sa tead oma raamatu kirjutamise põhjust?

Sinu edu sõltub arusaamast ja motivatsioonist, mida kannad raamatu kirjutamisel. Kui sa seda juba tead siis on hea, kuid lõpeta all olevad laused nii, et kirjutad välja esimese asja, mis sulle meenub antud teemaga.
1. Minu jaoks on raamat …
2. Ma soovin raamatut kirjutada sellepärast, et …
3. Minu soov raamatut kirjutada tuleb …
4. Ma tean, et lugejad saavad minu raamatust …
5. Kui ma olen raamatu kirjutanud, siis …
Ma väga loodan, et sa lõpetasid laused enda jaoks, sest ühel hetkel, kui näiteks raamatu kirjutamine ei lähe nii hästi nagu oled seda lootnud, siis loe see leht läbi ja jätka kirjutamist. Võid need 5 lauset ka kleepida omale nähtavale kohale, mis pidevalt tuletab sulle meelde, miks sa sellega üldse algust tegid  Ma ise tegin seda, hoides alati fookust ka suurel pildil.
 

2. Kuidas luua raamatu kirjutamise plaan? 

Raamatu kirjutamise plaan ei pea olema mingi suur ja kirju exceli tabel, vaid piisab sellest, et tead järgnevat:
1. Mis ajaks soovid käsikirja valmis saada?
2. Mis ajaks soovid, et toimetajad on käsikirja korrastanud?
3. Mis ajaks soovid, et kujundaja on kaaned ja sisu kujundanud?
4. Mis ajaks soovid raamatu välja anda?
5. Mis ajaks soovid, et raamat jõuab poodide letile?
Siin saab ka tugevalt antud teemat üle paisutada, et teha exceli tabel (mida ma ka esimese raamatu puhul tegin) ja järgida, et mis päevaks peab olema kui palju sõnu kirjutatud. Minu puhul antud exceli tabel ühel hetkel muutus kurnavaks täita ja hakkasin liialt tegelema planeerimisega, selle asemel, et kirjutada, kuid kui soovid seda teha siis tee, kuid julgutsan pigem planeerimisel alguses keskenduma sellele, et saad vastused üleval olnud 5-le küsimusele.
 

3. Kas sa tead oma raamatu kandvat ideed või probleemi, mida lahendad?  

Raamatu kandev idee või probleem, mida lahendad on üks asi, millest lähtud kõikide oma raamatu alamteemade valikul. Kui sul on juba see üks kandev idee või probleem, mida lahendad olemas, siis on hästi, kuid julgustan sind siiski edasi minema, võibolla saad oma valikut selgemaks muuta. Näiteks oli mul esimese ja kolmanda raamatu kandev idee olemas ja ei olnud vaja alustada idee või lahendamist vajava probleemi leidmisega. Teise raamatu puhul aga tuli kandev idee leida, kuna kirjutasime seda kolmekesi. Kui sul on mitu kandvat ideed siis julgustan sul taandama ikkagi ühe kandva idee või probleemini. Nii lood endale kirjutamisel parema fookuse ja ka lugejal on hiljem lihtsam sinu kirjutatud teksti lugeda. Siin keskendume sellele, et kui sul ei ole veel kandvat ideed või probleemi, mida lahendada siis järgnevate sammude abil sa leiad selle kandva idee, olenemata žanrist.
 

A. Võta omale 30-60 minutit antud tegevuseks.

Pane telefon hääletuks, sulge sotsiaalmeedia aknad ja teised vilkuvad rakendused, lülita välja televiisor ja/või raadio, lõpeta ära lastega mängimine, koera või kassi paitamine ning eemaldu kõigest, mis segavad su keskendumist.
   

B. Võta paber ja pliiats või ava arvutis uus dokument.

   

C. Lõpeta järgnevad laused ja kirjuta välja niipalju vastuseid, kuni oled kõik endast välja kirjutanud.

Ära hinda seda, mida kirjutad heaks või halvaks, lihtsalt kirjuta endast välja kõik, mis sulle alljärgnevate lausete lõpetamisega mõttesse tuleb. Lausete lõppu too niipalju variante, kuni ühel hetkel tekib paus, siis mine järgmise lause juurde.
 
⁃ Ma loen selliste kandvate ideedega raamatuid nagu …
⁃ Ma olen elus huvitatud nendest teemadest …
⁃ Mulle meeldivad sellised tegevused nagu …
⁃ Ma jagan alati oma ideid teistega sellistel teemadel nagu …
⁃ Minu tugevusteks on …
⁃ Teised ütlevad, et mul tuleb hästi välja …
⁃ Ma lahendan teiste probleeme tasuta sellistel teemadel nagu …
⁃ Teised maksavad mulle selliste probleemide lahendamise eest nagu …
⁃ Ma olen kirjutanud varem sellistel teemadel nagu …
⁃ Ma soovin kirjutada sellistel teemadel nagu …
 

4. Tõenäoliselt oled saanud 10 – 100 kandva idee kanditaati. 

Mäletan, et teise raamatu kandva idee leidsime 125 seast. Nüüd tegutse järgnevalt, et leida oma üks kandev idee või lahendamist vajav probleem.
 
⁃ Olemasolevas listis tõmba paberil erineva värviga ring ümber või tee arvutis tekst paksuks nendel 5-10 ideel, mis sinuga koheselt peale vaadates resoneerivad.
⁃ Kirjuta need 5-10 ideed uuesti välja ja vaata, millised on 1-3 ideed, mis sinuga koheselt resoneerivad.
⁃ Kirjuta need 1-3 ideed uuesti välja ja vaata, milline on see üks kandvaim idee.
 
Kui näed, et nad kõik sobivad selleks peamiseks, siis ehk on neil kolmel ühine osa, mille kohta saad luua hoopis uue kandva idee, mis ühendab kõiki kolme. Nüüd oledki leidnud oma kandva idee või lahendamist vajava probleemi. Kuid kui tunned, et vajad veel aega siis jäta praegu pooleli, maga selle idee peal ning vaata uuesti homme seda ideed. Kui ta on homme ka kahtlust tekitav, siis võta ja käi see punkt uuesti läbi. Sellisel moel leiad kindlasti oma kandva idee või lahendamist vajava probleemi.
 
Selle nelja sammuga oled jõudnud kohta kus saad hakata koostama ülevaadet (ingl. outline) oma raamatule. Kuid sellest lähemalt juba järgmises postituses.

Kommentaarid

16 kommentaari

 1. Tere sooviks tagasisidet päris kirjanikult. Olen kirjutanud nö “raamatut” juba palju aastaid. Sõprade arvates on tegu huvitava looga ja nad innustavad edasi kirjutamist aga viimasel aastal pole enam aega saanud ja nüüd pole enam isegi kindel kuhu mu raamat jõuda võiks.

  Reply
  • Tere, Katriin!

   Aitäh kirjutamast jah see on hea mõte, et saada tagasisidet päris kirjanikult, kes teab miks, mida ja kuidas kirjutada. Oleme selle jaoks loonud teenuse “Kirjanduslik toimetamine”.
   Kuid A ja O on mõelda enda jaoks selgeks, tõesti, et kuhu selle raamatuga jõuda 🙂 Saame ka selles osas aidata 🙂

   Reply
 2. Tere,

  Aga kui kirjutaja on alles laps? Noorem, kui teismeline? Need nõuanded ei tundu minu jaoks nii head olevat. Ma olen liiga väike. Vahest nõuandeid lapsest tulevasele kirjanikule, kelle peas raamatu ideed tulevad ja on lugusid, millest olen elu aeg mõelnud. Saan aru, et laps üldiselt NII HÄSTI ju ei kirjuta, aga õpetaja ütleb ikka, et minu lood mille eesti keele tunnis kirjutan on väga head.

  Loodan, et vastus tuleb!

  Reply
  • Hei Madli-Eva!

   Kui sa oled nii noor, siis see on ainult puhas eelis! Lapsena on meil loominguline mõtlemine isegi parem kui täiskasvanuna 😉
   See artikkel on kirjutatud natuke rohkem käsiraamatu kirjutamise vaatevinklist, nii et kui otsid ilukirjanduse kirjutamise nippe siis võib sulle meeldida blogi postitus “Kuidas kirjutada raamat, mida on võimatu käest panna?”. See räägib lähemalt, kuidas ilukirjanduslik raamat oleks hea üles ehitada :).
   Ja ma julgustan sind igal juhul oma mõtteid kirja panema, kasvõi lihtsalt harjutamiseks. Me kõik alustame tavaliselt üsna samalt joonelt, kui kirjutama hakkame, ja harjutamist vajavad kõik. Mina alustasin siis kui olin 15. Sul on arvatavasti selleks ajaks juba palju rohkem kirjutamise kogemust vöö vahel.
   Loodan, et see teine blogi postitus aitab sulle rohkem kaasa!

   Reply
 3. Tere!

  1 küsimus, kas lapsel on sobilik täiskasvanu vaatest kirjutada?

  Reply
  • Hei Carmen!

   Kui sa kirjutad ilukirjandust, siis ei ole piiranguid, kelle vaatepunktist teos kirjutatud on ning kui vanad nad on. Mina olin 15 kui alustasin kirjutamist ja peategelane oli täisealine. See teebki ilukirjanduse nii põnevaks, sest saame põhimõtteliselt elada mitut elu, erinava inimesena :D.
   Kui kirjutad aga käsiraamatut, siis ma usun, et seal tuleb olla ettevaatlikum, sest tegu ei ole ilukirjandusega ning see võib lugejale kummalise mulje jätta.

   Reply
 4. Tere, mul on plaanis raamatut kirjutada, mul on olemas idee ning olen käsikirjaga tegelenud juba eelmise aasta sügisest, nüüd on mul küsimus. Mida on mul järgmiseks vaja teha, et minu käsikirjast saaks reaalne raamat, mis oleks minu järgmine etapp?

  Reply
  • Tere Sissi, aitäh küsimuse eest. Olin ise sama küsimuse ees aastaid tagasi ning konkreetse samm või etapp on kirjastamine, sealt edasi juba müümine ja turundamine. Selgitasin seda 4 sammu lähemalt ka meie blogipostituses: https://minuraamat.ee/raamatu-avaldamise-neli-sammu/ Kui tekib veel täiendavaid küsimusi võid julgelt ka mulle otse kirjutada, tarvo@minuraamat.ee

   Reply
 5. Tere
  Olen mõelnud ja soovinud oma abikaasast raamatut 🙂 Ise ma oma mõtteid raamatu vääriliselt kirja panna ei oska, kuid jagaksin rõõmuga materjali ja mõtteid. Kas selline võimalus ka võiks olla, et keegi minu mõtted kirja paneb ja sellest siis raamat sünnib?
  Tänud!

  Reply
  • Tere Janne,

   tänan küsimuse eest. Jah, selline võimalus on küll, et saan aidata vajalikud materjalid kokku panna ja siis sellest raamatu valmis teha 🙂

   Reply
  • Tere!
   Soov on luua lühijuttudega lasteraamatut, kus on iga jutu juures minu enda maalitud pilt. Kes aga saaks mul aidata raamatut teha. Kas on mõistlik nt jutud A4 paberile trükkida arvutis ja siis pildid juurde maalida või kuidas? On olemas ka valmis nö tühje raamatuid, nt sel lehel võimalik tellida: https://epood.grano.ee/ustore/30/Home
   Kuid sinna ei saa ju arvutitrükis kirjutada….

   Reply
   • Tere Kersti,

    tore, et soovid avaldada lühijuttudega lasteraamatut ja meil oleks hea meel kui saame Sind unistuse teostumisel abiks olla.
    Näen, et oled mitmetele ideedele juba otsinud tehnilist teostust ning saame siinkohal olla abiks vajaliku infoga, et jõuaksid oma valminud raamatuni.
    Tehniline teostus on vaid üks osa raamatu avaldamisest – tuleb mõelda ka toimetamisele, küljendamisele ja kujundamisele, trükkimisele (sh. füüsilise raamatu väljanägemisele) ning kui on soov raamat panna müüki raamatupoodidesse siis tuleb mõelda müümise ja ka turundamise peale. Need on vaid mõned suuremad teemad mida saame käsitleda meiega kohtumisel.

 6. Tere,
  ma olen mõelnud enda Raamatu kirjutamisele ja olen ka proovinud sellega alustada ka, aga asi on selles et ma ei tea kuidas kirjutamisega alustada.

  Reply
  • Tere Meeri,

   tänan küsimuse eest. Loodan, et siit blogipostitusest saad tegelikult enda ideedega joone peale. Tean omast käest, et tõesti vahest on nii palju erinevaid ideid ja uksi on sadu, millest siseneda. Selle tõttu kirjutasingi selle blogipostituse, et nendest sadadest ideedest jõuda selle ühe kandva ideeni. Kui esimesel päeval ei tule kohe seda üht ja ainsat kandvat ideed ei ole midagi. Lase 1-2 päeva mööda ja siis tee uuesti seda harjutust, sest siis hakkad märkama enda meeldivaimaid teemasid. Ja nii 2-3 korda läbi tehes hakkavad “sõelale” jääma just sinu jaoks see kandvaim idee 🙂 Loodan, et sellest oli abi 🙂

   Reply
   • ..uksi on sadu, ehk sellepärast ongi raske leida just see üks ja õige? Aga tore alustada siiski ja suured tänud abi eest!

   • Tere Maaja,
    jah viise alustamiseks on palju kuid enda kogemusest olen pannud kirja selle, millest ma ise abi sain ja seda jagan hea meelega ka teistega 🙂
    Siis on hea kui sellest midagi kasulikku enda jaoks leidsid 🙂

Submit a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

© Minu Raamat 2022 | Privaatsuspoliitika | Müügitingimused

Minu Raamat OÜ | Pöörise 20-55, 12618, Tallinn | tarvo@minuraamat.ee | +372 5346 0501