fbpx

Kuidas pöörduda kirjastuste poole, et Sinu käsikiri vastu võetaks?

by Kirjastamine3 comments

Kuidas pöörduda kirjastuste poole, et sinu käsikiri vastu võetaks?

Rain Siemer, kes on Rahva Raamatu kirjastuse juht ütles järgnevat: „Autori oma initsiatiivi ja valmiduse näitamine on kirjastaja jaoks kõige olulisem. Kirjastuse jaoks on parim autor see, kes on valmis tegema postitusi Instagrami, Facebooki, oma blogisse ja avaliku meedia ees olema.” Olen sellega 100% nõus!

Minu abi sulle siinkohal on see, et jõuaksid kohta, kus sinu käsikiri võetakse vastu kirjastuste poolt. Olgu selleks Rahva Raamatu kirjastus või mõni muu.

Tuletan meelde üht tõsiasja, milleks on see, et igasugune kirjastamine tähendab äritegevuses osalemist. Osalemine äritegevuses käib ainult ühel põhjusel, teenida kasumit. Olgugi et minulgi olid esimese raamatuga maailma vallutamise plaanid, siis tõsiasi jäi aga sellest palju kaugemale. Oma esimese raamatu kirjastasin ise ja müüsin ainult mõnedele klientidele ning tuttavatele ja sõpradele.

Ma ei taha sinu maailma vallutuse plaane siin väiksemaks teha, kuid tahan tuua sinu pea pilvede vahelt alla (juhul kui ta oli seal) ja näidata seda, kus on täna Eesti turg raamatute kirjutamise kohapealt. Sellest lähtuvalt saad sa ise täiendada oma eesmärke, kas tõsta latti või tuua seda allapoole.

Eestis avaldatakse 3500 raamatut aastas.

See tähendab, et umbes 10 raamatut päevas. Umbkaudu 350 raamatut ehk 10% kirjastatust müüvad keskmiselt 1000 eksemplari. Tuletan meelde, et isekirjastamise puhul peaksid oma raamatuga kasumisse tulemiseks müüma vähemalt 400 eksemplari (võttes arvesse kõiki kulutusi kirjastamisele, turustamisele ja müügile).

See tähendab, et 90% raamatutest müüvad vähem kui 1000 eksemplari. Sealhulgas 700-800 eksemplari müüvad Eesti autorid ja 500-600 eksemplari tõlkeraamatud.

Loodan, et see ei ehmatanud sind vaid vastupidi, innustas, et jõuda oma raamatuga raamatulettideni igas Eesti suurlinnas. Tahan olla siinkohal sulle see tugi, et sinu unistused teostuksid. Selleks, et seda võimaldada peab olema sul juba valmis käsikiri, et pöörduda kirjastajate poole. Lisaks sellele on, ütleksin tungiv soovitus, olla väga hästi ette valmistunud.

Mida tähendab väga hästi ette valmistunud olla?

Kui olen suhelnud suurte kirjastajatega, näiteks oma esimese raamatu puhul, siis mind huvitas alati see, mida nad päriselt teevad, et minu raamat saaks valmis. Kui neile kirjutasin, siis enamikust kohtadest ei saanud ma mingeid vastuseid. Tänaseks tean ka põhjust. Nad ei pruugi vastata mitmel põhjusel:

 1. käsikiri (või mingi osa sellest), mille saatsid ei ole piisavalt hea ja nad ei vasta viisakusest, et mitte haavata su tundeid;
 2. kiri, mille kirjutasid on läbi mõtlemata ja segane ehk kirja sisus kaob ära point või on neid liiga palju, paljastades nii enda võhiklikkuse;
 3. satub rämpsposti kausta.

Nii väga kui me ka ei soovi, et minu puhul oleks põhjuseks nr 3, siis 80/20 reeglist lähtudes võin julgelt väita, et esimesed 2 punkti moodustavad 80% tegelikest põhjustest.

Nüüd sellest, et sinu kiri, mille saadad kirjastajatele peab olema väga selge ja sellega kaasa minev käsikiri või selle osa peab olema väga hea. Ja sellega sa juba eristudki enamustest, kes pöörduvad kirjastuste poole. Ma ei saa kirjutada suurepärast käsikirja sinu eest (romaani žanris, käsiraamatute puhul on see võimalik), küll aga saan aidata sul üles ehitada kirja kui ka seal sees olevad point’id, mis ei saa kirjastajatel kahe silma vahele jääda ja neid külmaks jätta.

Miks see nii oluline on? Jäin ka ise sellele mõtlema ja suheldes kirjastustega ning eelnevalt välja toodud numbrite põhjal (kui Eestis avaldatakse 3500 raamatut aastas) oskan öelda ka põhjuse. Kui 10 raamatut avaldatakse päevas, siis mis sa arvad, mitu käsikirja jõuab ühes päevas kirjastaja postkasti? Ütlen ausalt, et seda statistikat tõenäoliselt ei tea ükski Eesti kirjastus, kuid julgen spekuleerida, et igal juhul on see rohkem kui 10 kirja päevas.

“Esimene asi, mille ma ära õppisin, oligi see, et sulle ei pöörata mingit tähelepanu, kui sa ei jäta endast professionaalset muljet.”Stephen King 

Nüüd selleks, et eristuksid sellest massist, vajad sa:

 1. suurepäraselt kirjutatud käsikirja või osa, mida saata kirjastajale (näiteks 3 parimat peatükki raamatust) — kui saadad kolm parimat peatükki, siis ülejäänud raamatu aitavad toimetajad juba heaks kirjutada;
 2. selget ja üheselt aru saadavat kirja, kus on välja toodud kõige olulisemad punktid kirjastajale — teisisõnu, pead sina andma neile kindluse, et investeering sinu käsikirja toob nende taskusse raha tagasi ja nad saavad ka sulle selle eest tasu maksta.

Suurepäraselt kirjutatud käsikirja puhul, kui see on sul juba olemas ja oled saanud näiteks ka oma testlugejatelt tagasisidet (vajadusel teinud ka muudatusi) ning see on neile meeldinud, super! Kuid samas, kui sa kahtled, kas sinu käsikiri on ikka piisavalt hea kirjastajatele saatmiseks, siis võid lasta seda ka meil kontrollida. Oma soovist anna meile teada siin.

Selgelt ja üheselt arusaadava kirja puhul tuleb sul avaldada endast rohkem infot, rääkida, mis on sinu taust, miks sa selle raamatu kirjutasid, mida sa kavatsed sellega teha, kui see on avaldatud, kas sul on oma fänniklubi ja kui paljude inimesteni sa jõuad. Selleks, et sinu kiri kindlalt õnnestuks, olen koostanud alla laetava PDF-i, mida võid iga kord kasutada, kui hakkad kirjastajatega suhtlema seoses oma raamatu avaldatud saamisega. PDF-i alla laadimiseks sisesta oma kontaktandmed allolevasse vormi.

Loodan, et see aitab sul nüüd julgemalt pöörduda kirjastuste poole ja teha oma unistus teoks. Ehk ühel hetkelgi leian sinu raamatu TOP 10 seast Eestis.

Professionaalne pöördumine kirjastuste poole

  * Faili alla laadides nõustud saama meie uudiskirju, kus pakume veel rohkem väärtust Sulle. Meililistist võid lahkuda igal hetkel.

  Kommentaarid

  3 kommentaari

  1. Väga nõus Jüriga. Lisan veel omalt poolt: Kirjastused on jah teinud endist kui mingid jumalad, kelle poole peab pöörduma nii-ja naapidi kraapsu tehes, et nende tähelepanu võita. Kirjastaja võiks olla vähemalt selles avameelne, et nemad nopivad kirjaniku aastasest tööst (mõningal juhul kulub raamatu valmimiseks enamgi aega) selle koore ja kirjanik saab vaid armetud pudemed. Reklaam (eriti uutele kirjanikele) on olematu. Ning peetakse täiesti normaalseks, et kirjanik saab vaid mingi 15% raamatu omahinnast. Peaks siiski olema vastupidi. Üldse imestan, kuidas inimesed veel kirjastuse teenust soovivad? Tulemus on ju sama – kirjastad ise, kulud esialgu ehk suured, kuid pisut saab tulugi.
   Tarvo mainib siin, et “õnn on enda teha”, kuid stardipositsiooni määrab kohtunik s.o kirjastaja.
   Soomes on elementaarne, et kirjanikku ja tema uut teost kajastatase meedias ja vastavates bülletäänides. Eestis pole midagi sellist. Kirjaniku ja teose tutvustamine peaks olema siiski kirjastusele põhikohustus.

   Reply
  2. Jah. Jutuks hea küll. Võin vaid niipalju öelda, et kui Tundmatu Sõduri hauale tuuakse aastas kasvõi kordki lilli, siis Tundmatust Kirjanikust isegi ei räägita.
   Teiseks: raamatukauplused ei pane Tundmatute Kirjanike teosid avalikult välja vaid need pannakse riiulitele kirjaniku nime algustähe juurde. Avalikult pannakse välja umbluukirjandus – šamaani-, nõia- ja igasuguste tervendajate lood sest meedias edastatavate igasuguste nõiasaadetega peedistatud inimeste mõistus ei võta enam teistsugust lugemisvara vastu.
   Kolmandaks: nii nagu on poliitikute ja ärimeeste seas ringkäendus, nii on see olemas ka kirjanike seas. Omad joped kirjutavad, rahastavad, kirjastavad, levitavad ja reklaamivad.
   Neljandaks: Tundmatute Kirjanike romaanid on müügiriiulitel kaks-kolm kuud ja siis kaovad hulgilattu. Raamatukauplused teatavad siis veid hiljem, et müüki ei toimu, viige oma raamatud ära. Mina pole isiklikult kuulnud, et raamatute müüki teostataks ka hulgilaost… Omade Jopede romaanid on välja pandud kuude ja isegi aastate kaupa ning neid hulgilattu viimine ei ähvarda.

   Parimat!
   J. v.G.

   Reply
   • Tänan Jüri, selle sisuka vastuse eest. Väga head punktid oled välja toonud. Olen ka ise mitme punktiga kokku puutunud ja rõhutan ka algajatele autoritele, et see töö, mida tuleb läbi löömiseks teha on suurem, kui sa arvad. Rääkides ära nende võimalused siis igaüks oskab ennast lõpuks ise positsioneerida. Tõesti, mitmeid on kohkunud ja stiilis, “Kuidas nii saab…” ja teisi see jällegi motiveerib. Eks igaühe õnn on enda teha 🙂

    Reply

  Submit a Comment

  Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

  © Minu Raamat 2022 | Privaatsuspoliitika | Müügitingimused

  Minu Raamat OÜ | Pöörise 20-55, 12618, Tallinn | tarvo@minuraamat.ee | +372 5346 0501